Program transfera tehnologije podržao je 19 projekata naučno – istraživačkih institucija u iznosu od 360 hiljada evra, među kojima su tri pronašla patnera u privredi i sklopila licencni ugovor za plasman proizvoda na tržište.
„Za ovaj projekat osmišljen je i program saradnje nauke i privrede. Kroz ovaj program konzorcijumi privatnih preduzeća i naučno istraživačkih ustanova mogu da dobiju podršku do 300 000 evra bespovratnih sredstava“, izjavio je Ivan Rakonjac, direktor Fonda za inovacionu delatnost.
Tokom projekta razvijeno je 11 usluga, a među najznačajnim su inovacioni vaučeri. Finansijsku pomoć kroz 220 inovacionih vaučera dobilo je 180 malih i srednjih preduzeća u ukupnom iznosu od 1,17 miliona evra. Država je u obavezi da podstiče razvoj naučnih projekata, izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević.
„Cilj je bio da se nauka i privreda bolje spoje, da se bolje koriste kapaciteti. Očekuje se da se završe tehnološki parkovi u Novom Sadu i Nišu, i zaista se Srbija menja u tom delu“, kazao je ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.
Programom saradnje nauke i privrede podržano je 14 inovativnih projekata konzorcijuma koji se sastoje od preduzeća i javnih naučno-istraživačkih organizacija, u ukupnoj vrednosti od 4,4 miliona eura.
„Evropska unija je tu da podrži projekat i da obezbedi grantove za originalne ideje kako bi se spojili biznis i nauka“, ističe Sem Fabrici, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.
„Za ovaj projekat su važna tri uslova, intenzivno istraživanje, preduzetništvo koje se oslanja na istraživanja i dobar nivo saradnje između javnog i privatnog sektora“, kaže Stiven Ndegva, šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji.
Novi konkurs za finansiranje projekata biće otvoren sredinom marta.
Nikola Miloradović
Komentari (0)
Ne postoji komentar!