Izvor: FoNet
Janković je novinarima pre konferncija "Partnerstvo za ravnopravnost: Zajedno gradimo bolje radno okruženje" rekla da je priča o instituciji Poverenika, zapravo, priča o kontinuitetu, razvoju, znanju, posvećenosti i zajedničkom prevazilaženju različitih izazova sa kojima su se suočavali za proteklih 15 godina.
"Svakodnevno smo svedoci različitih oblika diskriminacije, posebno govora mržnje, ponižavajućeg i uvredljivog postupanja, različitih vrsta seksizma, rasizma, homofobije i sporadičnih slučajeva antisemitizma, ali svakako jednog nedopuštenog i agresivnog javnog narativa", istakla je Janković.
Govoreći o projektu "Partnerstvo za ravnopravnost", ona je rekla da je dokument stotinak kompanija potpisalo "Partnerstvo za ravnopravnost" od 2017. godine, kao alat za poslovnu zajednicu sa ciljem da se smanji diskriminacija na tržištu rada i prilikom zapošljavanja, koja je već godinama najdominatniji oblik diskriminacije.
Ona je ukazala da su najčešće diskriminacije na osnovu pola, godina, bračnog statusa, članstva u političkim i sindikalnim organizacijma, ali i po političkim opredeljenima, za koju je navela da je u poslednje vreme sve izraženija i da se često zaboravlja da diskriminacija podrazumeva i neopravdano davanje prednosti na osnovu članstva, a ne samo uskraćivanje prava.
Profesorka Pravnog fakulteta u Nišu i prva poverenica za ravnopravnost Nevena Petrušić istakla je da joj je drago što je danas Poverenik za ravnopravnost rekspetabilna institucija, čija je praksa relevantna za poslovnu zajednicu, građane, organizacije civilnog društva, kao i za sudove, koji svoju praksu grade na onome što su standardi te institucije.
Ona je rekla da je od osnivanja institucije pa do danas, najveći broj pritužbi zbog diskriminacija stiglo u sferi rada i zapošljavanja, što svedeoči o tome da su ljudi mnogo spremniji da prijave diskriminaciju na radnom mestu, nego u u drugim sferama života.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!