Izvor: FoNet
Ugovor je vredan 250 miliona evra i odnosi se na izgradnju deonice između Kuzmina i Sremske Rače, zajedno sa mostom, sa projektno-tehničkom dokumentacijom i svim što je potrebno, rekla je Mihajlović novinarima posle potpisivanja ugovora u Vladi Srbije.
Prema njenim rečima, to je početak velikog projekta povezivanja Srbije i Bosne i Hercegovine, "jednog prstena koji će omogućiti razvoj celog regiona".
Ona je izrazila nadu da će iduće godine biti potpisan finansijski ugovor, a da će 2020. godine početi radovi na auto-putu između Srbije i Bosne i Hercegovine.
Mihajlović je ocenila da nema stabilnosti celog regiona bez povezivanja, bilo da su u pitanju auto-putevi, železnice ili drugi vidovi saobraćaja.
Ona je ukazala da su ekonomski i bilateralni odnosi Srbije i Turske dobri i da su projekti i sporazumi koje su prethodnih nekoliko godina potpisanni rezultat dobrih prijateljskih odnosa između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana.
Navela je i da je "2017. godine trgovinska saradnja iznosila blizu milijardu evra" i bila je četiri puta veća nego 2009. godine, a da u prvih deset meseci ove godine iznosi 850 miliona evra.
Povezivanje je ključ uspeha i ključ razvoja naših zemalja, ali, pre svega, našeg regiona, rekla je Mihajlović.
Ministar transporta i infrastrukture Turske Mehmet Turhan rekao je da Turska smatra Srbiju veoma važnim faktorom za stabilnost u regionu, i susedom iako između dve države ne postoji fizička granica.
On je rekao da su odnosi između Srbije i Turske odlični i da su iz dana u dan na sve većem nivou, a da su "predsednici Turske i Srbije dali veliki lični doprinos jačanju ovih odnosa".
Turhan je rekao da je predviđeno da predsednik Turske poseti Srbiju u maju 2019. godine.
On je rekao da predsednici dve država sarađuju kada je u pitanju realizacija projekta izgradnje auto-puta Beograd-Sarajevo.
Turhan je rekao i da je "Tašjapi" jedna od najuspešnijih turskih kompanija i dodao da veruje da će ovaj veliki projekat uspešno realizovati.
Istakao je da je Bosna i Hercegovina treće izvozno tržište za proizvode iz Srbije, kao i da je izuzetno važan spoljno-trgovinski partner.
"Osam odsto našeg ukupnog izvoza ide na tržište Bosne i Hercegovine. Polovina spoljno-trgovinske razmene Srbije sa zemljama članicama CEFTA sporazuma odnosi se na Bosnu i Hercegovinu. Imamo najveći obim spoljno-trgovinske razmene u regionu sa Bosnom i Hercegovinom, a ubedljivo najgoru infrastrukturu između dve zemlje", rekao je Ljajić.
On je dodao da za ekonomiju Srbije i Turske ovaj projekat znači puno, kao i za privrednike i poslovne zajednice.
"Radi se o životno važnom projektu", rekao je Ljajić i dodao da je ovo jedna od retkih pozitivnih vesti koja dolazi iz regiona i "doprinos je procesu normalizacije i pomirenja odnosa u regionu".
Danas su sa kompanijom "Tašjapi" potpisana i dva ugovora iz oblasti stanogradnje koji se odnose na izgradnju stanova u Vranju i Nišu u okviru programa stanogradnje za pripadnike snaga bezbednosti.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!