Izvor: FoNet, Fena
On je rekao da su ranije predstavnici vlasti RS "bili prisiljeni na odustajanje od Vojske RS" i da su "pod brutalnim pritiskom na RS, formirane Oružane snage BiH", prenosi Fena.
Dodik je rekao da se istovremeno Kosovu daje pravo da formira svoju vojsku i da jedan deo međunarodnih snaga stoji iza toga.
"Ovo će biti prilika da mi, u okviru Aneksa jedan B Dejtonskog sporazuma razmotrimo naše učešće u sporazumu o formiranju Oružanih snaga BiH i RS će to uraditi u najskorije vreme. Putem nadležnih institucija ispitaćemo mogućnosti za izlazak iz tog sporazuma koji je predvideo stvaranje Oružanih snaga BiH", rekao je Dodik.
On je istakao da sve odluke koje se po tom pitanju budu donosile bez RS, biće će znak da taj entitet stavi upitnik na taj sporazum, a odrediće se i prema drugim zajedničkim pitanjima u BiH.
Prema njegovoj oceni, Oružane snage BiH ne pripadaju interesima naroda u BiH, već da služe NATO potrebama.
Dodike je, kako je rekao lično, a ne Predsedništvo BiH, „odbacio bilo kakvu mogućnost da Kosovo formira svoju vojsku“ i stoji iza odluka rukovodstva Srbije u vezi s tim pitanjem.
"Pokrenuću inicijativu da se, na nivou Predsedništva BiH, osudi formiranje Vojske Kosova, jer je time direktno ugrožen Aneks jedan B Dejtonskog sporazuma o regionalnoj stabilizaciji", rekao je Dodik nakon sastanka najviših zvaničnika RS o pitanjima aktiviranja Akcionog plana za članstvo BiH u NATO (MAP) i poziciji RS u svetlu skupštinske rezolucije o vojnoj neutralnost.
Deo međunarodnice zajednice podržao je ovu odluku vlasti u Prištini i njome se danas "promienila regionalna stabilnost", rekao je Dodik.
"Nnpad na Srbe na severu Kosova, napad je na sve Srbe i smatraće da je to znak i za Srbe u RS da brane svoja stečena prava i brane ustavni poredak onako kako je predviđeno međunarodnim ugovorima, uz odbacivanje svih vrsta međunarodnih interevencija“, rekao je Dodik.
Na sastanku najviših zvaničnika RS o pitanjima aktiviranja Akcionog plana za članstvo BiH u NATO (MAP), ponovljeno je da RS ostaje pri skupštinskoj rezoluciji o vojnoj neutralnosti, ne podržava aktivaciju MAP i traži od srpskih predstavnika u Veću ministara BiH da se ne bave tim pitanjem, jer oni dolaze iz RS i treba da poštuju stavove njenog parlamenta.
RS ne podržava ulazak BiH u bilo koje vojne saveze sve do konačnog određenja Srbije, kao potpisnice i garanta Dejtonskog mirovnog sporazuma i Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, o njenom odnosu prema integracijama u vojne saveze, rekao je on.
Usvojeno je 15 zaključaka, a najavljene su i izmene Krivičnog zakona RS po kojima, ne pridržavanje stavova i odluka Narodne skupštine RS, o pitanjima koja zadiru u ustavnu poziciju, status i nadležnosti RS u institucijama BiH biće krivično delo.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!