Izvor: FoNet
Direktor Instituta Pera Lastić rekao je da je Institut osnovan 2009. godine, da ima četvoro zaposlenih i 15 do 20 saradnika na godišnjem nivou.
Institut se bavi formiranjem okvira za naučna istraživanja o prošlosti i savremenoj društvenoj istoriji Srba u Mađarskoj, održavanjem naučnih skupova, srpskim crkvenim kulturnim nasleđem u Mađarskoj, dokumentovanjem i evidentiranjem srpskih grobalja i spomenika, kao i nepokretnog nasleđa Srba u toj zemlji.
Lastić je kazao da je do sada evidentirano 196 objekata, koji predstavljaju nepokretno nasleđe Srba, da su o njima uneti osnovni podaci, ali da misle da ih u Mađarkoj ima oko 400.
Predsednik SANU Vladimir Kostić poklonio je Lastiću tri knjige u izdanju SANU, od kojih su dve posvećene kulturnom nasleđu Srba na Kosovu i Metohiji, kao i katalog izdanja od 2016. kako bi Institut odlučio šta želi da dobije na poklon.
On je istakao da ceni napore Instituta koji radi u uslovima koji nisu sjajni i da je način rada Instituta primer modela koji u SANU nailazi na puno poštovanje i ponovio spremnost za uspostavljanjem dubljih veza dve institucije.
Akademik Tibor Varadi rekao je da je važno da mišljenje o sebi i drugima ljudi grade na osnovu činjenica i da nauče da je uvažavanje različitosti preduslov jednakosti.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!