Izvor: FoNet, RTS
Nakon potpisivanja ugovora, Merkel je rekla da populizam i nacionalizam jačaju u svim članicama Evropske unije i da međunarodna saradnja prolazi kroz krizni period.
Ona je istakla da se 74 godine po završetku Drugog svetskog rata ponovo dovodi u pitanje ono za šta smo smatrali da je rešeno.
Zbog toga je neophodna nova posvećenost našoj odgovornosti u okviru Evropske unije, odgovornosti Nemačke i Francuske, kazala je Merkel, prenosi AP.
Makron je upozorio na "rastući gnev" u evropskim društvima, kao i na pritisak koji dolazi spolja.
Danas potpisani ugovor sadrži odredbe o proširenju programa razmene za građane obe zemlje, produbljivanje saradnje na planu evropske, spoljne i bezbednosne politike i jačanje ekonomske integracije, koje podrazumeva i koordinisanu ekološku i klimatsku politiku, navodi Dojče vele.
S obzirom da je Nemačka za Francusku najvažniji ekonomski i trgovinski partner, dve privrede bi sada trebalo da dodatno intenziviraju saradnju, a Ahenski ugovor bi trebalo da stvori zajednički nemačko-francuski ekonomski prostor i da se pobrine za smanjenje birokratskih prepreka.
Predviđaju se zajedničke regulative u privredi, u zakonima o stečajnom postupku i firmama, kao i zajedničke osnove za procenu poreza za pravna lica.
Želja za takvim ujednačavanjem nije nova, jer su se još Nikola Sarkozi i Merkel 2011. dogovorili da ujednače porezi na firme, ali je ostvarivanje te ideje moralo da sačeka zbog brojnih prepreka.
U novom Jelisejskom ugovoru regulišu se i pitanja saradnje na planu odbrane i u borbi protiv terorizma, što su, takođe, teme sa dugom tradicijom.
Od 1989. postoji zajednička nemačko-francuska brigada, ali je ona gotovo zaboravljena i u vojnoj svakodnevici nema gotovo nikakav značaj.
U odbrambenoj politici je uvek bilo teško postići saglasnost, jer je Francuska sklona vojnim intervencijama u inostranstvu, dok je Nemačka na tom polju mnogo uzdržanija.
Sada bi to trebalo da se promeni. Nemačka i Francuska su se obavezale na međusobnu podršku u slučaju oružanog napada na jednu od te dve zemlje, a prvi put nameravaju da donesu i zajedničke odredbe o izvozu oružja.
U novom ugovoru se najavljuje i mogućnost stvaranja takozvane "digitalne unije". Sada na tržištu dominiraju giganti kao što su "Epl", "Gugl" ili "Amazon", a Nemačka i Francuska bi zajedničkim Centrom za veštačku inteligenciju mogle da pokušaju da finansijski direktno ili indirektno pomognu srodnim evropskim kompanijama.
U prošlosti je bilo takvih pokušaja, ali su oni propadali. Kada je "Gugl" početkom veka krenuo u globalni pobednički pohod, Gerhard Šreder i Žak Širak inicirali su postavljanje nemačko-francuskog internet pretraživača. Bio je to projekat "Kvero", iz kojeg se Nemačka povukla već godinu dana kasnije.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!