Napravljen je i cenovnik usluga koji će nižim cenama konkurisati privatnoj praksi. Radica Ilić, predsednica Sindikata medicinskih setara i tehničara Srbije, kaže da taj sindikat više obeshrabruje zakon koji je donet a odložena je primena za godinu, a reč je o Zakonu zaposlenima u javnom sektoru.
"Ne sećam se da je iko iz privatnog sektora stavio ijednu primedbu, a naša prava još više umanjuje. Ovo što sada ide kao Nacrt, prošlo je javne rasprave, ne verujem da postoji neka zadnja namera. Ne znam kakve su cene kod privatnika, ali moje koleginice posle završetka radnog dana u državnoj ustanovi odlaze u privatne. Ako rade više nije bitno da li rade u državnom ili privatnom. One svakako moraju da rade, svakako i posle radnog vremena zato što je zarada niska", navela je ona.
Predsednik Granskih sindikata zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost Zoran Ilić kaže da se oni bore da u osmočasovno radno vreme ili u režimu skraćenog radnog vremena koje imaju zarade i prime dostojne plate i zbog toga smatra da ovo rešenje nije dobro. "Sa druge strane skepticizam postoji jer je jednom već pokušano nešto slično 2008. Postavlja se pitanje ako se na tom radnom mestu povredim, ko će platiti to bolovanje. Ima i argumenata za takvo rešenje jer plate jesu male, a sa tim dopunskim radom bi se to regulisalo", smatra Zoran Ilić.
Na pitanje ko nama kao pacijentima garantuje da lekari ne bi namerno usporavali rad kako bi nas ubeđivali da dolazimo popodne i da plaćamo, Zoran Ilić kaže da se postavlja pitanje izdržljivosti da li može pored redovnog radnog vremena da se radi još jedno. Višeslav Hadži Tanović, predsednik Udruženja privatnih lekara Srbije, kaže da ako se dozvoljava državnim lekarima da rade popodne na privatnoj praksi, što se ne bi dozvolilo da rade popodne na svojim klinikama .
Komentari (0)
Ne postoji komentar!