Akcija je izvedena 3 i 4. novembra 2018. godine, a učestovalo je 12-oro planinara iz Niša, Kraljeva, Aleksinca i Donjeg Dušnika. Stručno vođstvo i logističku podršku akciji pružili su članovi Udruženja „Outdoor In“ iz Zubinog potoka – licencirani vodiči i spasioci via ferrata. Udruženje „Outdoor In“ upravlja via ferratom Berim, koja je izgrađena na steni Berim 2015.godine, u okviru projekta koji je podržan iz fondova Finske i Švajcarske. Slogan ovog projekta, važnog za sever Kosova i znatno šire područje jeste – „Usudi se da zamisliš“.
Via ferrata Berim, ili „gvozdeni put Berim“, jedna je od zahtevnijih via ferrata u Evropi, sa osnovnom dužinom od 4 kilometra, visinskom razlikom od 500 metara i vertikalama od oko 300 metara. Na via ferrati Berim već u početnom delu nailazi se na najteži izazov, a to je penjanje uz vertikalni zid visine 80 metara. Potom se ulazi u pećinu, kroz koju takođe vodi via ferrata Berim, iza pećine sledi novi, nešto manji vertikalni zid. Zatim se dolazi do prvog od dva vrha via ferrate Berim, a onda se penjači spuštaju do malog prevoja. Odavde, sledi još jedan oštar uspon, u pravcu drugog vrha (drugog zuba) berimske stene. Taman kada se čini da penjači dolaze nadomak vrha, via ferrata Berim menja pravac, i prelazi u horizontalni deo, gde treba promeniti tehniku prelaska i hodanja. Posle još jednog blagog uspona, dolazi se do drugog zuba berimske stene, odakle se planinari spuštaju nazad u kamp via ferrate Berim. I ovaj silazak nije nimalo naivan, zato što je ova deonica strma, vodi kroz šumu i preko kamenjara.
Na celoj dužini via ferrate Berim postavljena je čelična sajla, a penjači se oslanjaju na čelična gazišta ili nogostupe, koji su ukucani u stenu. Bezbednost je apsolutni prioritet, a postiže se maksimalnom psihofizičkom stabilnošću penjača, stručnim znanjem vodiča i korišćenjem vrhunske, profesionalne opreme: kacige, rukavica, pojasa, seta za via ferratu (sa dve gurtne, dva karabinera i „šok apsorberom“) i jednim centalnim karabinerom. Osnovno pravilo je da sve vreme, penjači moraju nositi kacige i moraju biti osigurani – prikopčani za čeličnu sajlu, sa dva karabinera.
Zanimljivo je da u ovom delu Evrope, za razliku od Alpa gde dominiraju među planinskim pravcima, via ferrata skoro i da nema. U Ovčarsko-kablarskoj klisuri, na planini Rudnik i u Rugovskoj klisuri kod Peći, postoje četiri via ferrate, ali nijedna od njih nije duža od stotinak metara. Zato je via ferrata Berim velika razvojna šansa za sever Kosova, pa i celo Kosovo, kada je reč o aktivnom odmoru, adrenalinskom turizmu i ekstremnim sportovima, te ne čudi što više hiljada penjača iz cele Evrope, godišnje dođe na via ferratu Berim.
Tokom boravka na Kosovu, planinari su posetili i Prištinu, Gračanicu i Gazimestan. Predstavnici Planinarskog društva „Preslap“ uspostavili su kontakte sa planinarima iz Peći, kako bi se već sledećeg leta organizovao uspon na vrh Đeravica (2656 m) na Prokletijama. Takođe, u planu su i novi odlasci na via ferratu Berim.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!