Izvor: Tanjug
U osnovi nordijskog modela je država blagostanja, kao i način na koji smo uredili naša tržišta rada, što smo uglavnom činili u procesima pregovora - rekao je Hougard u intervjuu Radio Slobodnoj Evropi.
Upitan da li je realno da se taj nordijski model države blagostanja "primi" u ekonomski siromašnim zemljama na Zapadnom Balkanu, Hougard je odgovorio potvrdno.
- Naravno, za to su neophodni politička stabilnost i ekonomija, ne mora ona obavezno biti snažna već ekonomija koja se razvija u pravom smeru - rekao je ambasador.
Kako je istakao, to je ono što sada vidi u Srbiji - političku stabilnost i ekonomski rast.
- U poređenju sa situacijom koju ste imali za vreme ratova, sada se ekonomija zemlje zaista oporavlja - dodao je on.
Ono što dodatno treba da naglasim kada govorim o našem modelu države blagostanja, naveo je danski ambasador, jeste da se on zasniva na veoma visokim poreskim stopama.
- To znači da vi zapravo morate da steknete novac kojim biste izgradili državu blagostanja ona ne pada s neba. Mi u nordijskim zemljama imamo visoke poreze. Dakle, ako budete i dalje imali ekonomski rast, bićete u stanju da steknete neophodna sredstva za takav model - rekao je Hougard.
Iako Danska nije deo Berlinskog procesa, ambasador smatra da je taj proces izuzetno važan.
- Kada pogledate šta se sve događalo u Londonu, vidite da je reč o širokom spektru napora, a to je po mom mišljenju veoma značajno za region - smatra Hougard.
Na ovim prostorima se još uvek ne razume potpuno koliko je značajna podrška Evropske unije, naglasio je danski ambasador.
- Naravno, i mi moramo učiniti više da bude vidljivije da je EU glavni trgovinski partner - zaključio je Hougard za RSE.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!