Izvor: Niške Vesti
Direktor ORL klinike Kliničkog centra Niš je obišao ovu zdravstvenu ustanovu na poziv svojih kolega i upoznao se sa uslovima u kojima se leče građani severnog dela Kosova i Metohije. Nakon razgovora sa rukovodstvom mitrovačkog Zdravstvenog centra dogovorena je buduća saradnja.
Profesor Milisavljević kaže da je poseta Mitrovici bila pre svega lični čin i način da pokaže da je uz svoj narod na Kosovu i Metohiji. Dogovorena saradnja i pomoć, kaže, ogledaće se u razmeni lekara iz Niša i Kosovske Mitrovice.
„Ponudio sam najpre ličnu pomoć, a probaćemo da napravimo plan da i moje kolege sa ORL klinike, kad god budu u mogućnosti, otputuju u Kosovsku Mitrovicu gde će obavljati operacije koje se trenutno ne rade u mitrovačkom Zdravstvenom centru. Ideja je i da neke njihove lekare dovedemo u Niš kako bi prošli obuku za neke operacije koje nisu imali priliku da rade, i da kroz kontinuiranu edukaciju pomognemo sa tog važnog medicinskog aspekta. Realizaciju ove ideje krećemo odmah iza praznika, jer smatramo da je to dobar model ponašanja i podrške našim institucijama na severu Kosova i Metohije. Državu čini narod i mi moramo da učinimo napor da narod koji živi na Kosovu i Metohiji oseti da ima podršku države i svakog od nas, kako bi opstali i ostali na toj teritoriji. Nacionalni stav ne treba da zavisi od toga koja je stranka na vlasti i srpski nacionalni interes treba da branimo svi zajedno i da se oko toga ne delimo“, kaže Milisavljević.Utisak je, kaže, da država nije zaboravila zdravstvo u Kosovskoj Mitrovici, da ima dosta ulaganja i da, imajući u vidu uslove u kojima radi, Zdravstveni centar funkcioniše dobro.
„Novac jeste bitan, ali ne i najvažniji. Njima trenutno treba naša moralna podrška i konkretan pokazatelj da je država svim svojim kapacitetima uz njih“, ističe Milisavljević.
Kliničkom centru Niš gravitira nešto više od dva miliona ljudi sa juga Srbije, uključujući Kosovo i Metohiju. Ova zdravstvena ustanova pokriva sve ono što se sa medicinskog aspekta ne može uraditi u zdravstvenim centrima sa kosovske teritorije. To je razlog više da i direktori ostalih klinika Kliničkog centra Niš uspostave svakodnevnu saradnju sa kolegama na severu Kosova i da to ne bude samo u hitnim slučajevima. Niška ORL klinika je primer kako se iz Srbije brani Kosovo i koja je pomoć Srbima tamo najvažnija da bi opstali i ostali na toj teritoriji.
U multietničkoj sredini srpstvo se najbolje čuva
Srbi koji žive na Kosovu i Metohiji, okruženi većinskim albanskim stanovništvom, pokazuju onu pravu slobodarsku i dobru srpsku stranu, kao što je to slučaj, recimo, u Bosni i Hercegovini. Razlikuju se od nas koji živimo na teritoriji ostatka Srbije, koji smo se u ovim vremenima 21. veka malo pogubili i tradiciju gurnuli u drugi plan ili o njoj uopšte i ne razmišljamo, kaže Milisavljević.
„Od samog prelaska administrativne linije na svakoj banderi sve do Kosovske Mitrovice video sam srpske zastave. Svaka kuća ima zastavu. Zašto ne bi tako izgledao i ulaz u Niš, Beograd, Novi Sad i bilo koji drugi grad u Srbiji. Tamo se srpstvo čuva svim sredstvima, bez obzira na to što je Mitrovica podeljen grad. Sa jedne strane Ibra imate 70.000 Albanaca, a sa druge nešto više od 20.000 Srba. Tamo je svakodnevno pitanje kako će prenoćiti noć i kavo će ih jutro svanuti. Da ne pričamo o Srbima u enklavama, okruženih albanskim stanovništvom, sa kojima država Srbija ne može da ima nesmetanu komunikaciju, gotovo u svim segmentima od trgovine do zdravstva. Od tih Srba treba učiti kakav Srbin treba biti“, prenosi svoje utiske posle posete Kosovu prof. dr Dušan Milisavljević.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!