Kosovo nije primljeno u Interpol ni nakon drugog kruga glasanja

|   Info
Zahtev Kosova nije prošao ni u drugom krugu glasanja, saznaje RTS.

 

Izvor: RTS


9.59 – Zahtev Kosova nije prošao ni u drugom krugu glasanja.

9.50 - Priština nije uspela u prvom krugu glasanja da izbori članstvo u Interpolu, saznaje RTS. Za članstvo Kosova u Interpolu glasalo je 76 zemalja, 56 je bilo protiv, a 22 uzdržane.

9.10 – Prve su podršku Srbiji pružile Namibija, Rumunija, Venecuela i Surinam.

8.55 - Na dnevnom redu je tačka o tzv. Kosovu. Nakon obraćanja ministra Stefanovića koji je oštro reagovao zbog kršenja Rezolucije 1244, počela je rasprava na kojoj se zemlje-delegati javljaju za reč i obrazlažu svoju odluku. U korist Srbije su se za reč javile Španija, Maroko, Kipar, Kina, Belorusija, Rusija.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanovića oštro je reagovao na sednici Generalne skupštine zbog kršenja Rezolucije 1244.

U toku je rasprava na kojoj zemlje delegati obrazlažu svoju odluku o zahtevu Kosova za prijem u članstvo Interpola. Namibija i Rumunija su podržale Srbiju, a za reč su se javili i delegati iz Španije, Maroka, Kipra, Kine, Belorusije, Rusije.

Očekuje se da nakon rasprave usledi glasanje o prijemu Kosova u Interpol kao 193. članice. Glasaće se u dva kruga, a za članstvo je neophodna dvotrećinska podrška zemalja članica.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je ranije da se nada pobedi Srbije u Interpolu i da Kosovo neće postati članica te međunarodne organizacije.

Naveo je da su zemlje izložene velikim pritiscima da budu uzdržane ili da glasaju za članstvo Kosova u Interpolu, ali da se Srbija borila da to spreči, jače nego što bi bilo ko mogao da pretpostavi.

Ministar policije Nebojša Stefanović upozorio je da je potpuno suprotno pravilima da se između glasanja održava pauza.

Očigledno je, kaže, da će svi pokušaji biti uloženi da se u toj pauzi obezbedi potrebna većina ukoliko je ne bude bilo u prvom glasanju

Kosovo je do sada tri puta podnosilo zahtev za članstvo – 2010, 2015. i 2017. godine.

Interpol je prošle godine usvojio Rezoluciju po kojoj zemlje koje traže prijem moraju biti članice UN ili imati status posmatrača.

 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar