Kako se sačuvati od povreda na snegu i ledu?

|   Život
Od trenutka kada padne prvi sneg pa do početka proleća, sve zdravstvene ustanove imaju pune ruke posla sa prelomima i uganućima.

 

Iako se može povrediti svako, iskustvo pokazuje da su povredama najpodložnija deca- prilikom sankanja, skijanja i igranja na snegu jer provode najviše vremena na otvorenom, ali i stari, koji su uplaseni, pa nesigurno hodaju,a i njihove kosti su zbog godina već sklonije prelomima jer su u manjoj ili većoj meri zahvaćene osteoporozom, izjavio je za ‘’’Srbiju online’’, ortoped dr Ljubiša Marijanov.

Deca najčešće polome duge kosti – podlakticu, butnu kost ili nadlakticu, a kod starih to je najčešće vrat butne kosti i kičma, prelom obe kosti potkolenice kao i udruženost sa uganućem skočnog zgloba.

Iskustvo pokazuje da je najveći broj padova i povreda u vreme ledene kiše. U takvim uslovima je najbolje ne izlaziti dok se trotoari i druge površine za hodanje ne očiste. Ako se na klizav teren već mora, onda nikako ne držati ruke u džepovima. Slobodne ruke su potrebne u slučaju klizanja i padanja, da se pomoću njih održite nekako na nogama. Na rukama treba imati rukavice, a na nogama obuću koja se ne kliže. 

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar