Ka Samitu Zapadnog Balkana u Poznanju 2019.

|   Info
Uvođenje kosovskih taksi od 100 odsto na robu iz Srbije nije bilateralni problem Beograda i Prištine, već multilateralni, pošto učestvuju i Bosna i Hercegovina i Albanija, tako da su od zapadnobalkanske šestorke četiri aktera uključena u problem, rečeno je danas na konferenciji "Ka Samitu Zapadnog Balkana u Poznanju 2019."
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Uz konstataciju da su za proteklih 19 godina ogromne investicije uložene u proces regionalne saradnje, predsednik Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić je izjavila da vrlo ozbiljna kriza preti da se nešto što se zidalo kao Vavilonska kula raspadne u jednom trenutku.

Verujem da oni koji su u to investirali neće dozvoliti tako nešto i da će problem biti brzo prevaziđen političkim merama. Sve drugo bi bilo strašno, rekla je Jelica Minić.

Ona je ocenila da od trenutne krize imaju koristi samo kriminalne strukture i "političari na vlasti koji prave neki svoj kapital".

To ne može da traje dugo. Jer, radi se o kriminalizaciji celog regiona, koja zahvata i Makedoniju i Crnu Goru. To je onda raspad sistema, izjavila je Minić.

Govoreći o Samitu Zapadnog Balkana u Poznanju, koji će biti organizovan u julu, ona je konstatovala da Poljska ima ambicije vezane za taj samit, kao što su ih imali i ostali domaćini skupova učesnika Berlinskog procesa.

Rusija je dovela Poljsku na Balkan. Varšava ima interes da smanji uticaj Moskve u regionu, odnosno da podstakne poteze koji će olakšati rešenje, rekla je Jelica Minić.

Otpravnik poslova poljske ambasade u Beogradu Andržej Kinđuk je izjavio da njegova zemlja smatra da Berlinski proces nije alternativa procesu proširenja Evropske unije, već dopunjuje evropsku perspektivu.

Berlinski proces može dati dodatni zamah proširenju EU, kao i dodatnu političku vidljivost Zapadnom Balkanu, rekao je Kinđuk.

Srbija i ostale zemlje Zapadnog Balkana već pripadaju Evropi, mada ne još i EU, izjavio je Kinđuk i dodao: Nestrpljivo čekamo da sve zemlje sa ovih prostora postanu članice Unije.

Kinđuk je naveo da je želja da prioriteti samita u Poznanju budu povezivanje, ekonomija i građanska dimenzija - uključivanje građanskog društva.

Razmatramo i nove teme - lokalna samouprava i prekogranična saradnja, kao i bezbednost, pošto su od velike važnosti zajednički napori u borbi protiv korupcije, rekao je Kinđuk.

Dragana Đurica iz Saveta za regionalnu saradnju je konstatovala da je EU prisutna u sve većoj meri na Zapadnom Balkanu.

Evropska komisija je shvatila da prisustvo EU nije bilo dovoljno vidljivo. Nagovešteno je i da će biti povećan budžet za investicije, izjavila je Dragana Đurica.

Foto: FoNet

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar