Izvor:Tanjug, RTS
Srbija je do sada bila izuzeta iz mera, a u diplomatskim izvorima za Tanjug objašnjavaju da su zemlje članice podržale mere koje je EU već privremeno uvela u julu 2018. godine.
Ostaje, kažu isti izvori, da se usaglase još finalni detalji, koji će biti ozvaničeni u Javnom glasniku EU pre početka njihove primene, koja je planirana za 4. februar 2019. godine.
"Ove zaštitne mere odnose se na definisanu listu proizvoda, bez obzira na njihovo poreklo, a za cilj imaju balansiranje interesa evropskih proizvođača i korisnika čelika", izjavio je portparol Evropske komisije za Tanjug.
Srbija je bila izuzeta iz privremenih zaštitnih mera, a u Komisiji napominju da su "u potpunosti upoznati za zabrinutošću srpskih vlasti", kada je nastavak ovog procesa u pitanju.
Iako u Briselu ostavljaju mogućnost promene izvesnih detalja u toku finalizacije procesa, naglašava se da će se konačne zaštitne mere, u vidu tarifa na uvoz čelika od 25 procenata, odnositi samo na slučaj prekoračenja "tradicionalnog nivoa trgovine".
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da zvanični Beograd ima političke garancije da Srbija neće biti negativno pogođena kvotama, jer to stoji i u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Brnabićeba je istakla da nije zabrinuta za smederevsku železaru zbog najavljenih mera.
Mere će biti na snazi do jula 2021. godine, a u slučaju "izmenjenih okolnosti" mogu biti ponovo razmotrene i preinačene.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!