Izvor: RTS
Reč je o hroničnim pacijentima, a prema podacima Instituta za javno zdravlje "Batut", virus gripa do sada je laboratorijski potvrđen kod pacijenata na teritoriji grada Beograda, u Nišavskom i Južnobačkom okrugu, dok su simptomi slični gripu prethodnih dana i nedelja registrovani kod više hiljada građana.
Najviše obolelih je među populacijom do četvrte godine uzrasta, ali i među mladima i radno aktivnim stanovništvom.
Doktorka Darija Kisić Tepavčević, epidemiolog u Institutu "Batut kaže za RTS da je intenzitet aktivnosti virusa gripa nizak, i da je ukupan broj obolelih ispod epidemijskog praga.
Tokom nedelje zabeležena su dva smrtna ishoda koja se mogu dovesti u vezu sa virusom gripa. U pitanju su osobe sa hroničnim oboljenjima koje su starije od 65 godina.
"U ovakvim okolnostima teško je utvrditi da li je virus gripa bio neposredni uzrok smrti, jer kod takvih osoba virus komplikuje osnovno oboljenje i zato i govorimo da se ova infekcija može dovesti u vezu sa smrtnim ishodima, ali i ne mora", rekla je doktorka.
Kada se jave simptomi gripa - visoka temperatura, kašalj i malaksalost, pacijenti treba da miruju, da piju što više tečnosti, a ukoliko temperatura ne spadne za tri dana da se jave lekaru.
Prema njenim rečima, najčešća komlikacija je zapaljenjne pluća - pneumonija, koja kod osoba sa hroničnim oboljenjeima može dovesti do respiratorne insuficijencije.
Pored vakcinacije, neophodno je provetravanje prostorija, izbegavanje boravka u prostorijama sa povećanim brojem ljudi, izbegavanje kontakata sa osobama koje imaju respiratorne simptome, higijena...
Povećanje broj obolelih se može očekivati krajem januara i početkom februara.
Grip je prošle godine u Srbiji odneo 15 života, a 2017. godine – 26 ljudi umrlo je zbog komplikacija izazvanih virusom gripa.
Komentari (0)
Ne postoji komentar!