SAD su počele da nas slušaju

|   Info
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da Srbija ima dobre odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, dodajući da su "počeli barem da nas slušaju, iako imamo različite poglede na pitanje Kosova".
Foto: FoNet

 

Izvor: FoNet

Mi smo na potpuno suprotnim stranama kada se govori o formiranju vojske Kosova i drugim pitanjima, ali nedavno je bilo napretka i imali smo priliku da govorimo otvoreno i iskreno sa predstavnicima američke administracije i verujem da tako možemo nastaviti, rekao je Vučić u debati na Beogradskom bezbednosnom forumu.

Neki ljudi, ocenio je on, mogu reći da se ponašamo kao slon u staklarskoj radnji, a nekad to možete da kažete i za američku stranu.

Mi kažemo Beograd-Priština dijalog, a ne Srbija - Kosovo, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje da li veruje da će biti deo istorije ako reši problem između Srbije i Kosova.

Foto: FoNet

Nisam se plašio da odem na Kosovo pošto sam potpisao Briselski sporazum, dobili smo nešto i mi se držimo tog sporazuma, ispunili smo sve iz tog dokumenta, podsetio je on i naglasio da je Priština trebalo da ispuni samo jednu obavezu - da formira Zajednicu srpskih opština.

Znao sam da nikad to neće učiniti, zato smo počeli da razgovaramo o nečemu što bi moglo biti kompromisno rešenje, bolno za Srbe, ali bolno i za Albance, inače ne možemo govoriti o komprmisu, rekao je Vučić.

Smanjivao sam namerno očekivanja srpskog naroda, a na Kosovu su radili suprotno, podizali su očekivanja i zato se plašim za budućnost regiona. Uvek sam spreman da razgovaram o kompromisu, ali ne zbog moje uloge u istoriji, rekao je Vučić.

Moramo naći rešenje, bez obzira da li za godinu, pet, deset godina, ali što pre, to bolje, naglasio je Vučić.

Nemam velika očekivanja, ali imam nade, kao predsednik Srbije. Ono što nam je potrebno, mislim da je moja uvodna izjava bila jasna jer sam govorio o EU, priznajem da ima mnogo ljudi u Uniji koji preduzimaju sve da se kreira bolja atmosfera među zemljama teritorijama na Zapadnom Balkanu, ali to nije dovoljno, ocenio je Vučić.

Vučić je rekao da je pitanje dana i nedelja, a ne meseci, kada će se predlog ustavnih amandmana naći pred poslanicima Skupštine Srbije.

Prema njegovim rečima, bilo je i priča da će Srbija biti prva zemlja u kojoj će biti ubijen neki novinar, ali to se dogodilo u nekim zemljama članicama EU.

Predsednik Austrije Aleksandar van der Belen ocenio je da je Bregzit bila istorijska greška, ali taj proces se dogodio jer građani Velike Britanije nisu više imali poverenje u EU.

Nedavno istraživanje u Austriji pokazuje da postoji poverenje u EU, rekao je Belen i naglasio da na Zapadnom Balkanu, očigledno je da neke stvari ne idu kako bi neko pomislio da bi trebalo.

Prema njegovim rečima, radi se o konfliktu Slovenije i Hrvatske, koje su obe članice EU, a niko ne razume o čemu se radi, kao i pitanje imena Makedonije.

Te stvari zahtevaju vreme. Južni Tirol se odvojio od Tirola i bilo je potrebno 70, 80 godina da dobijemo održivu i vrlo dobru autonomiju i sada su skoro svi zadovoljni time. Ratovi u bivšoj Jugoslaviji su završeni pre 25 godina i ne treba se čuditi što ranama treba vreme da zarastu, ali to ne znači da ne treba pokušavati da se uradi više, ocenio je Belen.

Pun sam divljenja za stvari koje se ovde dobro odvijaju, jer uvek možete očekivati da stvari idu drugačije, ukazao je on.

Komentari (0)

Ne postoji komentar!

Napišite komentar